Case Study

aVOID Leonardo Di Chiara

ICA w projekcie pierwszego tiny house made in Italy.


aVOID to pierwszy całkowicie włoski dom mobilny. Jest to pomysł Leonardo Di Chiara, dwudziestosiedmioletniego architekta i inżyniera z Pesaro w regionie Marche.

Jego realizacja made in Italy nosi także znak z Maceraty. Zaangażowana była w nią grupa ICA z siedzibą w Civitanova Marche, a wkład firmy polegał na zastosowaniu lakieru BIO  do drewna.

aVOID to tiny house, czyli miniaturowy dom, wysoki na cztery, długi na pięć i szeroki na dwa metry.  Mając na celu wzbudzenie dyskusji na temat zrównoważonego stylu mieszkania względem potrzeb współczesnego społeczeństwa, aVOID jest bohaterem trasy objazdowej, która w 2018 roku będzie przecinać Europę z Berlina, gdzie dom był wystawiany do marca w Muzeum Designu, do Rzymu. Jednym z licznych przystanków w tej podróży był także Mediolan, przy okazji Fuorisalone.

„Interesują mnie ograniczone przestrzenie i sposób ich optymalizacji, a także możliwość niezapuszczania korzeni w jednym miejscu. Ten dom pozwala podróżować, przemieszczać się i zdobywać ciągle nowe doświadczenia. aVOID stał się moją przestrzenią”. Leonardo Di Chiara, pomysłodawca aVOID

Oprócz rewolucji w koncepcji „mieszkania” na dziewięciu metrach kwadratowych, projekt opiera się na zrównoważeniu środowiskowym. W tym aspekcie wchodzą do gry firmy, które swój rozwój upatrują w ochronie planety, takie jak ICA Group.

Firma rodziny Paniccia dostarczyła młodemu architektowi swoje lakiery BIO, otrzymane z odpadów roślinnych, przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwalają na radykalne obniżenie emisji dwutlenku węgla. Chemia, dzięki temu rewolucyjnemu produktowi, staje się bardziej zielona.

„Jesteśmy dumni, że mogliśmy wnieść nasz mały wkład w realizację pierwszego mobilnego domu made in Italy, będącego owocem talentu i przedsiębiorczości młodego architekta i inżyniera z regionu Marche. Co więcej, ten projekt doskonale pasuje do innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska składników naszych nowych lakierów BIO, których użyto do ozdobienia i zabezpieczenia wszystkich drewnianych elementów tiny house”. Sandro Paniccia, prezes Grupy ICA

Oprócz drewna, zastosowanego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, Di Chiara użył również innych materiałów, takich jak szkło, tkanina wodoodporna i pokrycie ze stali nierdzewnej. Do ogrzewania wykorzystywana jest energia słoneczna.

„Teraz pracujemy nad procesem industrializacji, natomiast ja doskonalę instalację elektryczną i wodną w domu. Jest to przykład tego, jak architektura może służyć społeczeństwu, a ten dom można zbudować we własnym zakresie". Leonardo Di Chiara

Di Chiara uzyskał wszystkie materiały dzięki crowdfundingowi z udziałem około piętnastu przedsiębiorców z regionu Marche, w tym rodziny Paniccia.

„Zdecydowałem się podkreślić mocne strony naszego regionu i zwrócić się o niektóre materiały do lokalnych firm, ale z międzynarodowymi aspiracjami - mówi architekt z Pesaro - bo w dziedzinie designu i meblarstwa jesteśmy świetni. Niezwykle ciekawym jest fakt, że, tak jak lakier ICA został wyróżniony w Kolonii za innowacyjność produktu, tak też aVOID spotkał się z dużym uznaniem w postaci prezentacji na ekspozycji w Muzeum Designu w Berlinie. To podwójna nić, która łączy nas z Niemcami.

Wypełnij formularz

* Pola wymagane

application book

Najlepszy sposób, aby na bieżąco poznawać wszystkie nowości Grupy ICA i proponowane przez nią nowe efekty. Dzięki filmom, zdjęciom i katalogom możesz przyjrzeć się z bliska obowiązującym trendom kolorystycznym i poznać najbardziej innowacyjne sposoby wykańczania elementów zewnętrznych i wewnętrznych.

Download now

newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, aby śledzić wszystkie nowości Grupy ICA.

Follow us

 

Cookies help us to provide our services.
By using those services, you accept the use of cookies by us. Info