Case Study

aVOID Leonardo Di Chiara

ICA w projekcie pierwszego tiny house made in Italy.


aVOID to pierwszy całkowicie włoski dom mobilny. Jest to pomysł Leonardo Di Chiara, dwudziestosiedmioletniego architekta i inżyniera z Pesaro w regionie Marche.

Jego realizacja made in Italy nosi także znak z Maceraty. Zaangażowana była w nią grupa ICA z siedzibą w Civitanova Marche, a wkład firmy polegał na zastosowaniu lakieru BIO  do drewna.

aVOID to tiny house, czyli miniaturowy dom, wysoki na cztery, długi na pięć i szeroki na dwa metry.  Mając na celu wzbudzenie dyskusji na temat zrównoważonego stylu mieszkania względem potrzeb współczesnego społeczeństwa, aVOID jest bohaterem trasy objazdowej, która w 2018 roku będzie przecinać Europę z Berlina, gdzie dom był wystawiany do marca w Muzeum Designu, do Rzymu. Jednym z licznych przystanków w tej podróży był także Mediolan, przy okazji Fuorisalone.

„Interesują mnie ograniczone przestrzenie i sposób ich optymalizacji, a także możliwość niezapuszczania korzeni w jednym miejscu. Ten dom pozwala podróżować, przemieszczać się i zdobywać ciągle nowe doświadczenia. aVOID stał się moją przestrzenią”. Leonardo Di Chiara, pomysłodawca aVOID

Oprócz rewolucji w koncepcji „mieszkania” na dziewięciu metrach kwadratowych, projekt opiera się na zrównoważeniu środowiskowym. W tym aspekcie wchodzą do gry firmy, które swój rozwój upatrują w ochronie planety, takie jak ICA Group.

Firma rodziny Paniccia dostarczyła młodemu architektowi swoje lakiery BIO, otrzymane z odpadów roślinnych, przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwalają na radykalne obniżenie emisji dwutlenku węgla. Chemia, dzięki temu rewolucyjnemu produktowi, staje się bardziej zielona.

„Jesteśmy dumni, że mogliśmy wnieść nasz mały wkład w realizację pierwszego mobilnego domu made in Italy, będącego owocem talentu i przedsiębiorczości młodego architekta i inżyniera z regionu Marche. Co więcej, ten projekt doskonale pasuje do innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska składników naszych nowych lakierów BIO, których użyto do ozdobienia i zabezpieczenia wszystkich drewnianych elementów tiny house”. Sandro Paniccia, prezes Grupy ICA

Oprócz drewna, zastosowanego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, Di Chiara użył również innych materiałów, takich jak szkło, tkanina wodoodporna i pokrycie ze stali nierdzewnej. Do ogrzewania wykorzystywana jest energia słoneczna.

„Teraz pracujemy nad procesem industrializacji, natomiast ja doskonalę instalację elektryczną i wodną w domu. Jest to przykład tego, jak architektura może służyć społeczeństwu, a ten dom można zbudować we własnym zakresie". Leonardo Di Chiara

Di Chiara uzyskał wszystkie materiały dzięki crowdfundingowi z udziałem około piętnastu przedsiębiorców z regionu Marche, w tym rodziny Paniccia.

„Zdecydowałem się podkreślić mocne strony naszego regionu i zwrócić się o niektóre materiały do lokalnych firm, ale z międzynarodowymi aspiracjami - mówi architekt z Pesaro - bo w dziedzinie designu i meblarstwa jesteśmy świetni. Niezwykle ciekawym jest fakt, że, tak jak lakier ICA został wyróżniony w Kolonii za innowacyjność produktu, tak też aVOID spotkał się z dużym uznaniem w postaci prezentacji na ekspozycji w Muzeum Designu w Berlinie. To podwójna nić, która łączy nas z Niemcami.

Wypełnij formularz

* Pola wymagane

application book

Najlepszy sposób, aby na bieżąco poznawać wszystkie nowości Grupy ICA i proponowane przez nią nowe efekty. Dzięki filmom, zdjęciom i katalogom możesz przyjrzeć się z bliska obowiązującym trendom kolorystycznym i poznać najbardziej innowacyjne sposoby wykańczania elementów zewnętrznych i wewnętrznych.

Download now

newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, aby śledzić wszystkie nowości Grupy ICA.

Follow us