EXTREME BIO

Kochasz naturę, wysokie górskie szczyty i wyzwania, dokładnie tak jak my?
Wnieśliśmy nasze panele polakierowane produktami BIO na szczyt królowej Dolomitów, na wysokość 3343 m n.p.m. (Punta Penia, Marmolada), aby przetestować ich wytrzymałość i pokazać światu, że można wybierać produkty przyjazne dla środowiska, nawet dla zastosowań w ekstremalnych warunkach.

Uzyskaj informacje
EXTREME BIO 1
Cel

Poddanie dziesięciu drewnianych próbek pokrytych produktami z gamy Arborea BIO do zastosowań zewnętrznych niezwykle surowemu testowi starzenia w warunkach naturalnych trwającemu dwa lata, zgodnie z normą EN927-3. Norma opisuje metodę, czas trwania, warunki ekspozycji i stosowane analizy.

The exposure period began on July 27, 2021 at Punta Penia (Marmolada), 3343 m.

Dlaczego Punta Penia?

  • Znajduje się tam jedno z najwyżej położonych schronisk górskich we Włoszech, zlokalizowane dokładnie na szczycie pasma. Stwarza to warunki do przedłużonej ekspozycji na działanie światła słonecznego, od świtu do zmierzchu.
  • To historyczna destynacja dla alpinistów i miłośników trekkingu z całego świata.
  • Klimat jest tam szczególnie ekstremalny: latem miejsce to jest wystawione na silne działanie słońca (ekspozycja na promieniowanie UV zwiększona o 30%), a zimą teren jest pokryty śniegiem przez około siedem miesięcy, a temperatury spadają poniżej -20°C.
extremebio 1
EXTREME BIO 2
Dlaczego lakiery BIO?

W tym miejscu obcuje się z naturą w pełnej krasie, dlatego musieliśmy po prostu wybrać produkty specjalnie zaprojektowane do ochrony takich cudów. Chcemy pokazać światu, że nasze produkty BIO nie tylko szanują środowisko, ale posiadają również niezwykłe właściwości fizykochemiczne oraz są w stanie sprostać każdemu wyzwaniu!

Przez dwa lata trwania testu będziemy także monitorować stan paneli dzięki zdjęciom robionym przez entuzjastów trekkingu, którzy weszli Punta Penia. Będą one przesyłane i udostępnione na naszym profile na Instagramie.

Rezultaty

Punta Penia to test, który łączy wyjątkowo trudne warunki ekspozycji z naturalnym procesem starzenia spowodowanym promieniami słonecznymi, ekstremalnymi temperaturami i oblodzeniem, co może tylko uczynić ten test jeszcze bardziej wyzywającym dla tych produktów.

Dzięki współpracy uniwersytetów (UNICAM i POLITO) i Akademii ICA projekt i jego rezultaty mogą stać się tematem prac dyplomowych i eventów uniwersyteckich dla środowiska biznesowego i projektantów, a także dla samych studentów.

W dniu 28 września 2023 roku zespół ekspertów z naszego Performance Lab powrócił na szczyt królowej Dolomitów, aby sprawdzić stan dziesięciu paneli pomalowanych produktami Arborea BIO.

Co odkryliśmy? Na szczycie Marmolady promieniowanie UV jest o 30% wyższe niż na poziomie morza. Zimą panele pokrywa lód i śnieg, a temperatura może spaść poniżej -20°C. Pomimo ekstremalnych warunków, panele pokryte lakierami BIO są nadal w doskonałym stanie. Obecnie na statywie umieszczonym na schronisku znajdują się cztery próbki (pierwsze cztery od góry po prawej stronie), które będą kontynuować test po zakończeniu już dwuletniego okresu ekspozycji. Natomiast 6 nowych próbek, z określonymi pigmentami i kombinacjami cykli, właśnie rozpoczęło ekspozycję. Wszystkie nasze panele mogą być przez cały czas monitorowane dzięki specjalnie zamontowanej kamerze internetowej.

extremebio 1

application book

Najlepszy sposób, aby na bieżąco poznawać wszystkie nowości Grupy ICA i proponowane przez nią nowe efekty. Dzięki filmom, zdjęciom i katalogom możesz przyjrzeć się z bliska obowiązującym trendom kolorystycznym i poznać najbardziej innowacyjne sposoby wykańczania elementów zewnętrznych i wewnętrznych.

Download now

newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, aby śledzić wszystkie nowości Grupy ICA.

Follow us